Kryptoměny dnes slouží k zakládání nových společností
Digitální měny mají potenciál změnit fungování mnoha institucí, zatím mají největší vliv na online podnikání.
Sehnat základní kapitál pro vznik firmy zcela jistě není snadný úkol. Přesvědčit investory, že náš nápad obstojí, je obtížné už kvůli tomu, že prakticky ve všech odvětvích panuje velká konkurence.
Vzniká ale odvětví nové, které je založené na technologiích kryptoměn. Ty umožňují bezpečnou decentralizaci a eliminaci prostředníků. Změnit od základů můžou fungování nejen sektoru finančních služeb, a proto je zde relativně hodně prostoru pro inovace a nové projekty.
Navíc získat peníze pro takové projekty se v současnosti ukazuje jako snadnější než v případě klasických firem. Využívají se k tomu tak zvané Initial Coin Offerings, kdy firma prodává zájemcům kryptoměnu, která bude potřebná pro fungování projektu.
Kryptoměna zde tedy svým způsobem zastupuje akcie, i když nezakládá stejná práva. Jedná se pouze o nástroj, jak spekulovat na úspěch určitého projektu. Tím se pochopitelně otevírá celé další odvětví, kterým je spekulativní obchodování s měnami, které probíhá nejen přímo na burzách, ale také například prostřednictvím binárních opcí a CFD.
Investovat do digitální měny ve znamení důvěry v projekt, který ji vytvořil, může být výhodnou investicí, ale zároveň se jedná o investiční činnost bez přípravy. Demo na binární opce nám naopak umožní si nanečisto vyzkoušet, jak takové spekulace fungují, a lépe pochopit podstatu cenových pohybů.
Cílem by samozřejmě mělo být vytvořit si strategii pro obchodování, které bude dlouhodobě zisková. Při takovém obchodování je prakticky nutností použít fundamentální analýzu, protože se vždy jedná o zcela nové aktivum, které nemá žádnou burzovní historii.
Příklady bitcoinu či etherea ukazují, že digitální měny jsou velmi volatilní a dokáží měnit hodnotu o desítky procent denně. To na jedné straně přináší možnost dosahovat velkých zisků, na straně druhé také hrozí velké ztráty. S těmito riziky je potřeba počítat.
Čím dál více brokerů zařazuje kryptoměny do svých nabídek, a tak najít regulovanou společnost, u které můžeme obchodovat, je čím dál snazší. Jak už bylo řečeno, jedná se o obchodování nepřímé, přes binární opce či CFD.
Při přímém obchodování je situace komplikovanější, protože například v Evropské unii existuje pouze jedna regulovaná burza, která navíc nemá licenci déle než rok. Na poli burz někteří přirovnávají situaci k divokému západu, protože je relativně snadné přijít o peníze prostě tak, že vám je někdo odcizí. Ať už třeba hackeři nebo nepoctiví provozovatelé burzy.
Lze ale očekávat, že se i toto prostředí dočká regulace. A to nejen na poli burzovního obchodování, ale také v oblasti zakládání společností a získávání základního kapitálu prostřednictvím prvotního prodeje vlastní kryptoměny. S postupem času ale také poroste konkurence a bude klesat potenciál nových projektů a firem.
Jinak řečeno i zde platí obecná poučka, že potenciál na velký zisk bývá spojen s velkým rizikem, zatímco bez rizika nelze očekávat investice s potenciálně velkými zisky.